W najnowszym artykule opublikowanym na łamach periodyku The Astrophysical Journal Supplement Series naukowcy z Carnegie Institution for Science informują o odkryciu pięciu nowych egzoplanet krążących wokół najbliższych nam gwiazd

Wśród tej piątki znajduje się między innymi chłodny neptun oraz dwie superziemie znajdujące się w ekosferze swoich gwiazd.

Wspomniane wyżej superziemie o masie od 7,5 do 7,9 masy Ziemi okrążają gwiazdy GJ180 oraz GJ229A w czasie odpowiednio 106 i 122 dni.

Planeta o masie Neptuna krążąca wokół gwiazdy GJ433 znajduje się w takiej odległości, w której woda na jej powierzchni występuje w formie lodu – to prawdopodobnie pierwsza planeta tego typu, którą w przyszłości będzie można bezpośrednio zaobserwować za pomocą teleskopów naziemnych i kosmicznych.

„GJ 433 d jest najbliższą, największą i najzimniejszą planetą podobną do Neptuna, jaką dotąd udało nam się odkryć” mówi Fabo Feng z Carnegie.

Wszystkie omawiane planety odkryto za pomocą metody prędkości radialnych. Obecność planety wprowadza niewielkie wahania w ruchu gwiazdy spowodowane tym, że nie tylko grawitacja gwiazdy oddziałuje na planety, ale także grawitacja planety oddziałuje na okrążaną gwiazdę. Dzięki niskiej masie czerwonych karłów, to właśnie na ich ruch największy wpływ mają krążące wokół nich planety o masie Ziemi.

„Wiele planet krążących wokół czerwonych karłów obraca się wokół własnej osi w tym samym czasie w jakim obiega swoją gwiazdę, przez co po jednej stronie planety wiecznie jest dzień, a po drugiej występują wieczne ciemności – to też nie są warunki sprzyjające życiu. Jednak GJ180d jest najbliższą nam superziemią, która nie jest związana pływowo ze swoją gwiazdą mimo tego, że znajduje się w jej ekosferze. Panujące na jej powierzchni warunki mogą bardziej sprzyjać powstawaniu życia.

Druga z potencjalnie przyjaznych życiu planet, GJ229Ac to najbliższa nam superziemia krążąca wokół gwiazdy, która z kolei jest składnikiem układu czerwony karzeł – brązowy karzeł.

„Planety odkryte w ramach naszych badań powiększają listę planet, które będzie można bezpośrednio zobrazować za pomocą teleskopów następnej generacji” mówi Feng. „Naszym celem jest osiągnięcie możliwości określenia czy na planetach krążących wokół najbliższych nam gwiazd istnieje życie”.

„Stopniowo chcemy tworzyć mapę wszystkich planet krążących wokół najbliższych nam gwiazd, szczególnie tych dających nadzieję, na odkrycie życia” dodaje Jeff Crane, współautor opracowania z Carnegie.

Źródło: Carnegie Institution for Science