Japońska sonda kosmiczna SLIM, która niedawno rozpoczęła swoją kilkumiesięczną podróż w kierunku Księżyca, wykonała właśnie zdjęcie Ziemi z orbity okołoziemskiej.

Według planów lądownik SLIM ma za kilka miesięcy spróbować miękko wylądować na powierzchni Księżyca. Skoro jednak trajektoria lotu sondy na to pozwala, a czasu do próby lądowania pozostało jeszcze sporo, to inżynierowie z centrum kontroli misji postanowili przetestować znajdujące się na pokładzie sondy kamery. Za jakiś czas to one będą miały za zadanie bezpiecznie dostarczyć lądownik na powierzchnię Srebrnego Globu.

Jak przypomina Japońska Agencja Badań Kosmicznych (JAXA) lądownik SLIM (Smart Lander for Investigating Moon) wystartował na rakiecie H-2A 6 września. Od tego czasu minął już pierwszą krytyczną fazę na orbicie okołoziemskiej, kończąc serię testów systemowych.

Obserwuj nas na WhatsAppie! Nie ominie cię żaden artykuł.

KLIKNIJ TUTAJ

Teraz SLIM sfotografował Ziemię, pokazując naszą planetę na wpół spowitą cieniem na tle wszechobecnej czerni przestrzeni kosmicznej. Zdjęcie było testem systemu kamer, który pomoże SLIMowi określić jego położenie podczas lądowania na Księżycu.

Zdjęcie, które JAXA opublikowała 21 września za pośrednictwem swojego konta SLIM w serwisie X, zostało zrobione około 100 000 kilometrów od Ziemi. Obraz jest monochromatyczny, ponieważ wizyjny system nawigacji z dwoma kamerami ma za zadanie identyfikować pozycje kraterów na podstawie danych przechowywanych na pokładzie statku kosmicznego.

Czytaj także: Już jutro startuje kolejna misja księżycowa! Wyląduje, czy się rozbije?

Na koncie JAXA SLIM zamieszczono także zdjęcie przedstawiające Japonię – centralnie na kuli, tuż poza cieniem nocy – oraz lokalizację odległego, ledwo widocznego księżyca, jego ostatecznego celu.

W tym celu SLIM podejmuje teraz kolejne kroki w swojej długiej, skomplikowanej podróży na Księżyc. SLIM, znany również jako „księżycowy snajper”, wykonał drugi manewr korekcyjny 26 września o godzinie 01:00 GMT.

Sonda uruchomiła swój główny silnik i silniki sterujące położeniem na 70 sekund, gdy znajdowała się w pobliżu perygeum swojej orbity, czyli największego zbliżenia się do Ziemi. To przyspieszenie przeniosło SLIM na nową, orbitę o wyższym apogeum, czyli punktem najdalszym od Ziemi.

JAXA nie podała jeszcze planowanej daty lądowania na Księżycu, chociaż stwierdziła, że dotarcie na Księżyc zajmie sondzie kosmicznej od trzech do czterech miesięcy. Ta dłuższa trasa oszczędza paliwo i masę statku kosmicznego.

Kiedy statek kosmiczny dotrze na miejsce, przygotuje się do zademonstrowania możliwości lądowania w odległości 100 metrów od planowanego miejsca lądowania. Ma to na celu zweryfikowanie technik lądowania, które pomogą zwiększyć dostępność trudniejszych lądowisk do eksploracji planet.