phobos_composite

Naukowcy z NASA są coraz bliżej odpowiedzi na pytanie o to jak powstał marsjański księżyc Fobos.

Pod koniec listopada i na początku grudnia 2015 roku sonda MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile Evolution) wykonała serię przelotów w pobliżu marsjańskiego księżyca Fobosa, zbierając dane z odległości 500 kilometrów od jego powierzchni.

orbit_compare

Pośród danych przesłanych przez sondę znalazły się także widmowe obserwacje Fobosa w ultrafiolecie. Zdjęcia te pozwolą naukowcom z misji MAVEN lepiej ocenić skład tego enigmatycznego obiektu, którego pochodzenie jest nieznane.

phobos_composite (1)

Porównanie zdjęć i widm powierzchni Fobosa zebranych przez sondę MAVEN z podobnymi danymi dotyczącymi planetoid i meteorytów pozwoli planetologom na poznanie pochodzenia tego księżyca i ustalenie czy został przechwycony z Pasa Planetoid czy też powstał na orbicie wokół Marsa. Dane zebrane przez sondę MAVEN po analizie pozwolą naukowcom sprawdzić czy na powierzchni Fobosa znajdują się związki organiczne. Ślady obecności związków organicznych na powierzchni były obserwowane w poprzednich pomiarach w zakresie ultrafioletowym wykonanych przez sondę Mars Express.

Źródło: NASA