Nie masz ochoty na przejażdżkę po Księżycu u boku dowódcy misji Apollo 16 Johna Younga? Jeżeli tak to włączy powyższe wideo, które stanowi ustabilizowaną wersję filmu NASA złożonego z materiału zarejestrowanego na 16 mm filmie 21 kwietnia 1972 roku. W tej przejażdżce zwanej „księżycowym Grand Prix” Young wykonuje „jazdę próbną” łazika księżycowego LRV (ang. Lunar Roving Vehicle) po wyżynach krateru Kartezjusz. Na filmie widać jak koła wykonane z drutu fortepianowego wzbijają tumany regolitu w warunkach niemal próżni i przy 1/6 ziemskiego przyciągania grawitacyjnego.

Jeżeli wydaje Wam się, że Young po prostu sobie „szaleje” po Księżycu, z pewnością w części tak jest – jednak nie jest to tylko odrobina szaleństwa. Jednym z elementów misji była ocena zachowania LRV, także podczas ostrych zakrętów i gwałtownych prób zatrzymania łazika.

Zbudowane specjalnie dla NASA przez Boeinga, LRV przechowywane były w formie złożonej pod pokładem członu zniżania Modułu Księżycowego podczas misji Apollo 15, 16 i 17. Korzystając z LRV astronauci mogli zbadać znacznie większe obszary na Księżycu, przewieźć więcej sprzętu i zebrać więcej próbek, niż gdyby musieli to robić na piechotę. Podczas misji Apollo 16 John Young oraz Charlie Duke przejechali łącznie 26,7 km w ciągu 20 godzin.

Film pochodzi od użytkownika YT: britoca

Źródło: lightsinthedark