W sobotę, 24 września 2016 roku agencja Xinhua opublikowała zdjęcie radioteleskopu FAST wykonane z lotu ptaka. (Liu Xu/Xinhua via AP)
W sobotę, 24 września 2016 roku agencja Xinhua opublikowała zdjęcie radioteleskopu FAST wykonane z lotu ptaka. (Liu Xu/Xinhua via AP)

Największy na świecie radioteleskop rozpoczął poszukiwania sygnałów pochodzących od innych gwiazd i galaktyk, a być może, od życia pozaziemskiego. Wszystko to w ramach rozpoczętego w niedzielę projektu demonstrującego rosnące ambicje Chin w sektorze kosmicznym.

Pekin wykłada miliardy dolarów w tak ambitne projekty naukowe jak również przez realizowany przez wojsko program kosmiczny, w ramach którego kilka tygodni temu wysłano w przestrzeń drugą już chińską stację kosmiczną.

Mierzący 500 metrów średnicy radioteleskop umieszczono w naturalnej niecce otoczonej niesamowitym krajobrazem pełnej zieleni południowej prowincji Guizhou. Budowa radioteleskopu zajęła 5 lat i pochłonęła 180 milionów dolarów, dzięki czemu nowy radioteleskop przewyższa możliwościami dotychczas największy 300-metrowy teleskop znajdujący się w Obserwatorium Arecibo w Portoryko.

Oficjalna agencja informacyjna Xinhua poinformowała, że otwarcie pięciusetmetrowego radioteleskopu o nazwie FAST (Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope) obserwowało kilkuset astronomów i entuzjastów astronomii.

Badacze cytowani przez media rządowe mówili, że FAST będzie poszukiwał fal grawitacyjnych, wykrywał emisję radiową pochodzącą od gwiazd i galaktyk i poszukiwał sygnałów od inteligentnego życia pozaziemskiego.

„Głównym celem FAST jest odkrycie praw rządzących rozwojem Wszechświata” powiedział Qian Lei, badacz z National Astronomical Observatoriues w Chińskiej Akademii Nauk.

Instalacja konstrukcji składającej się z 4450 paneli rozpoczęła się w 2011 roku i została zakończona w lipcu br.

Podczas pracy teleskop wymaga ciszy radiowej w promieniu 5 kilometrów. Takie wymagania sprawiły, że trzeba było przesiedlić 8000 ludzi z pobliskich ośmiu wiosek.

Telewizja CCTV poinformowała, że podczas ostatnich testów teleskop zarejestrował sygnały radiowe wyemitowane przez pulsar znajdujący się 1351 lat świetlnych od Ziemi.

134455055_14380820975281n

Radioteleskop FAST charakteryzuje się dwukrotnie lepszą czułością niż obserwatorium Arecibo – informuje agencja Xinhua.

Chińczycy zakończyli także budowę atrakcji turystycznych takich jak platforma widokowa na pobliskich wzgórzach. Tego typu obiekty przyciągają spore rzesze turystów – platforma widokowa w Portoryko przyciąga około 90 000 turystów i 200 naukowców rocznie.

Źródło: AP