Przedstawiciele Chin i Europejskiej Agencji Kosmicznej rozważają potencjalną współpracę nad stworzeniem bazy na Księżycu jak i innymi możliwymi wspólnymi przedsięwzięciami – poinformował rzecznik ESA oraz chińskie media.

Tian Yulong, generalny sekretarz chińskiej agencji kosmicznej jako pierwszy poinformował o rozmowach dotyczących bazy księżycowej w rozmowie z chińskimi mediami państwowymi. W środę informacje potwierdził także Pal Hvistendahl, rzecznik Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Chińczycy już realizują bardzo ambitny program księżycowy – zaznaczył Hvistendahl. Przestrzeń kosmiczna zmieniła się od czasów wyścigu kosmicznego z lat sześćdziesiątych. Uważamy, że eksploracja przestrzeni kosmicznej w celach pokojowych to zadanie, które należy realizować w ramach współpracy międzynarodowej.

Johann-Dietrich Woerner, dyrektor generalny ESA opisuje proponowaną „Wioskę Księżycową” jako potencjalną, międzynarodową bazę dla przyszłych misji marsjańskich oraz okazję do rozwoju turystyki kosmicznej czy górnictwa księżycowego.

Chiny stosunkowo późno dołączyły do grona państw eksplorujących przestrzeń kosmiczną, jednak od pierwszego załogowego lotu w 2003 roku – ponad 42 po pierwszym kosmonaucie w przestrzeni – uczyniły w tym zakresie znaczny postęp.

W ubiegłym tygodniu chińska administracja kosmiczna wyniosła w przestrzeń bezzałogowy statek, który ma za zadanie zacumować do chińskiej, obecnie niezamieszkałej stacji kosmicznej. Chiny planują przed końcem roku zrealizować misję, której celem ma być pobranie i przesłanie na Ziemię próbek gruntu księżycowego, a w przyszłym roku misję, w ramach której próbki zostaną pobrane z niewidocznej strony Księżyca.

ESA planuje także przeanalizować próbki przywiezione w ramach tegorocznej chińskiej misji Chang’e 5 oraz w przyszłości wysłać europejskiego astronautę na chińską stację kosmiczną. Rozmowy w tym zakresie wciąż trwają.

Źródło: AP