W dniu dzisiejszym w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej  wystartuje rakieta z jedzeniem i zapasami dla astronautów.

Bezzałogowy moduł Cygnus zainstalowany na szczycie rakiety Atlas V powinien wystartować w trakcie trwającego 30 minut okna startowego, które otwiera się o godzinie 15:11 GMT z Przylądka Canaveral na Florydzie.

Statek transportowy obsługiwany jest przez Orbital ATK i jest to już siódmy lot tej firmy w kierunku ISS w ramach wartego 1,9 mld dolarów kontraktu na dostarczanie zapasów na pokład stacji kosmicznej.

Statek wyładowany jest 3459 kilogramami zapasów, sprzętu i eksperymentów z zakresu uprawy roślin i leczenia nowotworów.

Transport powinien dotrzeć na pokład stacji 22 kwietnia po zaplanowanym na czwartek cumowaniu rosyjskiego statku Sojuz, na pokładzie którego znajdą się kosmonauta Fiodor Jurczikin oraz astronauta Jack Fischer.

Po rozładowaniu Cygnusa, astronauci załadują na jego pokład odpadki, które wraz ze statkiem spłoną podczas wejścia w atmosferę Ziemi.

Tuż przed ognistym końcem misji Cygnus spędzi kilka godzin na eksperymencie badającym jak ogień zachowuje się w warunkach mikrograwitacji. Eksperyment o nazwie Saffire-III to już trzeci w serii testów badających zachowanie ognia w mikrograwitacji.

Bezzałogowy statek Cygnus firmy OrbitalATK dostarcza zapasy na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w październiku 2016 roku.

Start rakiety będzie transmitowany na żywo w technologii 360 stopni tutaj. Technologia ta „praktycznie umieszcza obserwatorów u podstawy rakiety podczas jej startu”, przypomina NASA.

Prognoza pogody na wtorkowe okno startowe wskazuje na 90% prawdopodobieństwo wystąpienia sprzyjającej pogody, z niewielką szansą na cumulusy.

Źródło: AFP