Darmowa aplikacja Pluto Safari umożliwiała w 2015 roku wszystkim zainteresowanym śledzić przelot sondy New Horizons w pobliżu Plutona, a teraz po raz kolejny pozwoli im monitorować przelot w pobliżu Ultima Thule, najodleglejszego dotąd obiektu, w pobliżu którego przeleci sonda kosmiczna wysłana z Ziemi.

Zespół misji New Horizons potwierdził 18 grudnia, że sonda przeleci w odległości zaledwie 3500 kilometrów od tego zamarzniętego obiektu o godzinie 0533 GMT w dniu 1 stycznia 2019 roku. To znacznie mniejsza odległość niż w trakcie przelotu w pobliżu Plutona, kiedy to sonda zbliżyła się do planety karłowatej na odległość 12550 kilometrów.

Pluto Safari można pobrać tutaj dla iOS oraz tutaj dla Androida. Aplikacja umożliwia obserwowanie Układu Słonecznego podczas zbliżania sondy New Horizons do Ultima Thule, odlicza czas do momentu największego zbliżenia co do sekundy i dostarcza najnowszych informacji dotyczących przelotu. W ramach aplikacji można także polatać wirtualnie po obiektach Pasa Kuipera, pasa lodowych obiektów, wśród których są i Pluton i Ultima Thule oraz sprawdzić gdzie Ultima Thule znajduje się na nocnym niebie.

Aplikacja Pluto Safari opracowana przez Simulation Curriculum pozwala użytkownikom śledzić nadchodzący przelot sondy New Horizons w pobliżu obiektu Ultima Thule (2014 MU69). Źródło: Simulation Curriculum

Ultima Thule, a oficjalnie 2014 MU69, znajduje się 1,6 miliarda kilometrów za Plutonem, a przelot sondy New Horizons w jej pobliżu będzie stanowił najodleglejszy przelot w pobliżu ciała niebieskiego w historii. Badając ten obiekt, badacze uzyskają nowe informacje o najwcześniejszym etapie historii Układu Słonecznego, którego Ultima Thule jest głęboko zamrożonym reliktem. Z dotychczasowych obserwacji wiemy, że obiekt jest czerwonawy, a jego rozmiary są rzędu 30-40 kilometrów.

Sonda New Horions przeleci w pobliżu Ultima Thule z prędkością 14,16 km/s, a naukowcy po raz pierwszy dowiedzą się jak przebiegło spotkanie o godzinie 15:28 GMT.

Źródło: Space