Gromady kuliste odkrywają swój wiek

SLUGGS_galaxies

Korzystając z nowej metody datowania wieku, międzynarodowy zespół astronomów określił, że stare gromady gwiazd powstawały w dwóch różnych epokach – pierwszej 12.5 miliarda lat temu, i drugiej miliard lat później.

Mimo, że gromady dorównują wiekiem całemu Wszechświatowi, nowe pomiary wskazują, że gromady gwiazd, zwane gromadami kulistymi, są w rzeczywistości nieznacznie młodsze niż wcześniej uważano.

„Teraz uważamy, że gromady kuliste uformowały się w tym samym czasie co galaktyki, a nie nieznacznie wcześniej,” powiedział kierownik zespołu badawczego profesor Duncan Forbes z Swinburne University of Technology.

Uzyskanie nowych szacunków średniego wieku gromad gwiazd stało się możliwe dzięki danym uzyskanym w ramach przeglądu SLUGGS (SAGES Legacy Unifying Globulars and GalaxieS), przeprowadzanego za pomocą teleskopu Keck II na Hawajach.

Obserwacje wykonywane były przez wiele lat za pomocą silnego spektrografu DEIMOS zainstalowanego na teleskopie Keck II.

DEIMOS rozbija widzialne promieniowanie obiektu na widma, z których następnie zespół uzyskuje wiek gromad kulistych porównując ich skład chemiczny ze składem chemicznym Wszechświata na różnych etapach jego ewolucji.

„Dobrze wiemy, że wiek Wszechświata to 13.7 miliarda lat. Teraz określiliśmy, że gromady kuliste powstały średnio 1.2 do 2.2 miliardów lat po Wielkim Wybuchu. Teraz kiedy już wiemy kiedy powstały gromady kuliste, musimy zmierzyć się z pytaniem: gdzie i w jaki sposób powstały.”

Celem przeglądu SLUGGS jest zrozumienie formowania się i ewolucji galaktyk i ich gromad kulistych, które są zwartymi gromadami około miliona gwiazd każda. Większość dużych galaktyk, takich jak Droga Mleczna, posiada własne gromady kuliste.

Źródło: phy.so, MNRASDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Puls Kosmosu od 2015 roku informuje o aktualnościach ze świata astronomii, kosmologii i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Krótko, rzeczowo i bez sensacji.

Autor: Radek Kosarzycki

ARCHIWUM

KONTAKT

pulskosmosu[at]gmail.com