Zdjęcie Księżyca wykonane w czerwcu 2009 roku przez sondę Lunar Reconnaissance Orbiter. Źródło: NASA

Rosja i Stany Zjednoczone ustaliły w dniu dzisiejszym, że będą współpracować w kierowanym przez NASA projekcie budowy pierwszej stacji kosmicznej na orbicie wokół Księżyca w ramach długofalowego projektu, którego zwieńczeniem będzie wysłanie człowieka na Marsa.

Amerykańska agencja kosmiczna na początku tego roku poinformowała, że analizuje możliwość realizacji programu Deep Space Gateway, wieloetapowego projektu zapuszczania się człowieka w coraz głębsze rejony Układu Słonecznego.

Projekt ten obejmuje zbudowanie załogowego portu kosmicznego na orbicie wokół Księżyca, który mógłby posłużyć jako „wrota do dalszych rejonów US oraz do powierzchni Księżyca”.

W środę rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos poinformowała, że na kongresie astronautycznym w Adelajdzie doszło do podpisania umowy o współpracy z USA w tym zakresie.

„Strony zamierzają opracować międzynarodowe standardy techniczne, które będą wykorzystywane później szczególnie podczas budowy stacji kosmicznej na orbicie wokół Księżyca”, poinformowała rosyjska agencja w wydanym oświadczeniu.

Obydwie agencje będą ze sobą współpracować nad zbudowaniem systemów niezbędnych do organizowania misji naukowych na orbicie okołoksiężycowej oraz na powierzchni Księżyca – poinformowali przedstawiciele agencji.

„Roskosmos oraz NASA uzgodniły już standardy dla jednostek dokujących w ramach przyszłych misji. Biorąc pod uwagę ogromne doświadczenie Rosj w opracowywaniu systemów dokowania, tego rodzaju elementy przyszłej stacji będą opracowywane w oparciu o rosyjskie projekty”.

Igor Komarow, dyrektor generalny Roskosmosu poinformował, że co najmniej pięć krajów buduje aktualnie własne rakiety i systemy.

„Aby uniknąć w przyszłości problemów w zakresie współpracy technicznej, standardy w jakiejś części powinny ulec unifikacje – tak aby różne kraje mogły pracować na swoich statkach jednocześnie bez problemu dokując do międzynarodowej stacji księżycowej”, powiedział Komarow.

Rosja oraz USA omawiały także możliwość wykorzystania rakiet Proton-M oraz Angara do stworzenia infrastruktury księżycowego portu kosmicznego. Jednocześnie poinformowano, że początek prac zaplanowano na połowę lat dwudziestych.

Eksploracja przestrzeni kosmicznej – włącznie z pracą na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – to jeden z nielicznych obszarów, na których międzynarodowa współpraca Rosji i USA nie uległa pogorszeniu wskutek napięć spowodowanych wydarzeniami na Ukrainie i w Syrii.

Kosztująca 100 miliardów dolarów Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, która krąży wokół Ziemi z prędkością 28 000 kilometrów na godzinę od 1998 roku to największy na świecie projekt kosmiczny.

Źródło: phys / AFP