No i się udało! Pierwsza prywatna sonda kosmiczna wylądowała na Księżycu

Do samego końca nie było wiadomo, czy tym razem powrót Amerykanów po ponad czterech dekadach zakończy się sukcesem. Niepewność wzrosła tuż pod sam koniec podróży na Księżyc, gdy okazało się, że jeden z instrumentów nie działa prawidłowo. Wszystko jednak już wiadomo, lądownik Odysseus firmy Intuitive Machines wylądował w okolicach księżycowego bieguna, stając się pierwszą prywatną/komercyjną

Odysseus zmierzający do Księżyca przesyła zdjęcia z przestrzeni kosmicznej

W ubiegłym tygodniu z powierzchni Ziemi wystartowała już druga misja księżycowa realizowana w ramach programu komercyjnych transporterów Ziemia-Księżyc w tym roku. Pierwsza misja realizowana przez Astrobotic zakończyła się usterką, która sprawiła, że statek, zamiast wylądować miękko na Księżycu, spłonął w atmosferze Ziemi. Teraz swoją szansę ma lądownik przygotowany przez firm Intuitive Machines.

Jest data. Za tydzień start nowej misji księżycowej

Intuitive Machines i SpaceX potwierdziły właśnie, że 14 lutego 2023 roku wystartuje misja księżycowa IM-1. Data ta może ulec zmianie w przypadku nieudanego testu tankowania na lądowisku. Test zostanie przeprowadzony w najbliższych dniach.

NASA wysyła miniaturowe kamery, które będą nagrywały interakcje lądownika z powierzchnią Księżyca

Już za kilka dni w kierunku Księżyca poleci kolejny amerykański lądownik. Tym razem będzie to lądownik Nova-C firmy Intuitive Machines. W ramach misji IM-1 będzie musiał on dostarczyć dla NASA ładunek na powierzchnię Księżyca w ramach misji programu CLPS. Na chwilę przed lądowaniem, na pokładzie lądownika uruchomione zostaną cztery miniaturowe kamery, które natychmiast rozpoczną fotografowanie

Za kilka dni wystartuje kolejna sonda księżycowa. Czy tym razem się uda?

Trwają ostatnie przygotowania do pierwszej misji księżycowej realizowanej przez firmę Intuitive Machines w ramach programu wynoszenia ładunków na Księżyc przez operatorów komercyjnych CLPS (Commercial Lunar Payload Services). Będzie to już druga misja w ramach tego programu realizowana w tym roku. Pierwsza, misja lądownika zbudowanego przez firmę Astrobotic zakończyła się niepowodzeniem. Pozostaje trzymać kciuki za to,

Nowe zdjęcia z lądownika SLIM na Księżycu. Znowu poszedł spać

Trzeba przyznać, że życie pierwszego w historii japońskiego lądownika na powierzchni Księżyca wygląda naprawdę relaksująco. Po wylądowaniu na powierzchni Srebrnego Globu działał jedynie trzy godziny, po czym ze względu na brak dostępu do energii słonecznej przeszedł w stan uśpienia. Wybudzony po 10 dniach wrócił do pracy, popracował kilka dni i znów został wprowadzony w stan

He’s back! Japoński lądownik SLIM obudził się na Księżycu

Japońska agencja kosmiczna JAXA poinformowała w poniedziałek, że milczący od wielu dni japoński lądownik księżycowy SLIM powrócił do życia. Początki były ciężkie, ale teraz misja lądownika będzie realizowana.

Księżyc się trzęsie. Astronauci misji Artemis nie będą mieli stabilnego gruntu pod nogami

Wyobraźmy sobie, że ludzie za kilka lat faktycznie wylądują w okolicach południowego bieguna Księżyca. Astronauci wychodzą na powierzchnię tego skrajnie nieprzyjaznego dla ludzi miejsca w swoich skafandrach i zaczynają się przechadzać po powierzchni. Wiadomo, że nie ma tam żadnej atmosfery, a więc nie są tam chronieni ani przed szkodliwym promieniowaniem kosmicznym, ani przed wszelkimi skałami

Tylko 55 metrów! Księżycowy snajper trafił niemal idealnie w cel

W ubiegłym tygodniu wielokrotnie pisaliśmy o udanym/nieudanym lądowaniu japońskiego lądownika SLIM na powierzchni Księżyca. Cały komentarz skupił się na tym, że choć mamy pierwsze udane miękkie lądowanie japońskiego aparatu księżycowego, to jednak SLIM wylądował tak pechowo, że promienie słoneczne nie padały na panele słoneczne, a tym samym sonda nie generowała żadnej energii elektrycznej. Zupełnie został

Japoński lądownik księżycowy SLIM niczym feniks z popiołów. To jeszcze nie jest koniec

Kilka dni temu Japonia dołączyła do elitarnego klubu krajów, którym udało się miękko posadzić lądownik na powierzchni Księżyca. Wcześniej udało się to jedynie Rosji, Stanom Zjednoczonym, Chinom i (w ubiegłym roku) Indiom. Sam sukces jednak był w tym przypadku niepełny. Owszem, lądownik SLIM wylądował miękko na Księżycu i połączył się z centrum kontroli misji, ale

SpaceX i Blue Origin pracują już nad towarowymi lądownikami księżycowymi

Realizacja załogowych misji Artemis zależy teraz tak naprawdę od kilku firm. Rakieta Space Launch System wynosząca astronautów z Ziemi zasadniczo jest już gotowa i przetestowana, statek kosmiczny Orion, którym astronauci mogą dolecieć do Księżyca, też jest już przetestowany. Teraz wszystko zależy od Axiom Space, które musi przygotować skafandry księżycowe dla załogi, oraz od SpaceX i

Czy tak będzie wyglądała pierwsza osada na Księżycu? Być może

Program załogowych lotów kosmicznych Artemis nie miałby najmniejszego sensu, gdyby jego ukoronowaniem nie było stworzenie stałej bazy załogowej na powierzchni Księżyca. Owszem, zanim do tego dojdzie minie jeszcze sporo czasu. Jakby nie patrzeć, na razie przygotowanie pierwszych lotów załogowych na powierzchnię jest niezwykle czasochłonne, kosztowne i generuje kolosalne problemy. Zanim zaczniemy budować bazę na Księżycu,

Sonda księżycowa LRO strzeliła laserem do indyjskiego lądownika Vikram

W połowie grudnia po raz pierwszy w historii doszło do wysłania wiązki laserowej z orbity okołoksiężycowej do urządzenia wielkości ciastka Oreo na powierzchni Księżyca, odbicia jej i przechwycenia z powrotem przez sondę kosmiczną. Uczestnikami tego wydarzenia były sonda kosmiczna Lunar Reconnaissance Orbiter oraz lądownik Vikram, który w ramach misji Chandrayaan-3 dostarczył na powierzchnię Księżyca łazik

Koniec wycieczki na Księżyc. Uszkodzony Peregrine zderzy się dzisiaj z Ziemią

To była pechowa misja. Miało być pierwsze od pół wieku miękkie lądowanie amerykańskiego lądownika na powierzchni Księżyca. Krótko po starcie lądownika Peregrine firmy Astrobotic doszło jednak do awarii, utraty paliwa i marzenia o Księżycu zniknęły w mgnieniu oka. Ta historia jednak dopiero dzisiaj będzie miała swój ognisty koniec.

Weekend znów pod znakiem Księżyca. Uda się, czy się nie uda?

Eksploracja kosmosu w 2024 roku rozpoczęła się niezbyt fortunnie nieudanym startem amerykańskiej misji Peregrine Mission One realizowanej przez Astrobotic. Tuż po starcie na pokładzie sondy kosmicznej doszło do awarii, wycieku paliwa i tym samym pogrzebaniem nadziei na pierwsze od pół wieku amerykańskie miękkie lądowanie na powierzchni Srebrnego Globu. Już za kilka dni jednak pojawi się

Ajajaj! Peregrine miał wylądować miękko na Księżycu, a rozbije się o…

Jak pech to pech! To miał być wspaniały powrót Amerykanów na powierzchnię Księżyca po raz pierwszy od pięćdziesięciu lat. Czasy się zmieniły, sytuacja się zmieniła i w przeciwieństwie do misji z połowy XX wieku, teraz na Księżyc poleciała misja realizowana przez komercyjną firmę prywatną Astrobotic. Niestety, tylko początek lotu wykonany został nienagannie. Krótko po starcie

Amerykanie opóźniają misję na Księżyc. Przekonują, że Chiny ich nie wyprzedzą

Opóźnienie startu misji Artemis 2 i Artemis 3 to spore rozczarowanie na początku roku. Jakby nie patrzeć w ciągu ostatnich dwóch tygodni wszystkie media zajmujące się relacjonowaniem eksploracji przestrzeni kosmicznej robiły podsumowania 2023 roku i prognozy tego, co nas czeka w tej dziedzinie w zaczynającym się 2024 roku. W każdym z takich podsumowań jednym z

Program Artemis zalicza kolejne opóźnienie. Kiedy w końcu się uda?

Pierwsza misja programu Artemis zakończyła się całkowitym sukcesem. Rakieta Space Launch System (SLS) wystartowała, prawidłowo wykonała swój inauguracyjny lot, a statek Orion poleciał w stronę Księżyca, okrążył go i wrócił bezpiecznie na Ziemię. Wtedy to można było uznać, że po latach opóźnień w końcu doszliśmy do etapu, w którym misje księżycowe wrócą na stałe do